1846 - народився Микола Миклухо-Маклай, етнограф

1846, 17 липня – народився Микола Миколайович Миклухо-Маклай, видатний етнограф, географ, антрополог і гуманіст.

Народився в селі Язикове Новгородської губернії (сучасна Росія). Походив із козацького роду Миклух.

 

«Мої предки родом із України, і були козаками з Дніпра. Після анексії України Степан, один із членів родини, служив сотником (вище козацьке офіцерське звання) під командуванням генерала графа Румянцева і відзначився під час штурму турецької фортеці Очаків», – так писав учений про своє походження. А його батько народився в Стародубі тодішньої Чернігівської губернії.

 

Вивчав корінне населення Південно-Східної Азії, Австралії й Океанії, зокрема папуасів Нової Гвінеї. Захищав інтереси колоніальних народів, виступав проти расизму і колоніалізму. Науково обґрунтував біологічну повноцінність людей усіх націй і рас. Автор майже 160-ти наукових праць, які не втратили свого значення й сьогодні.

 

У 1886-1887 роках приїжджав до Малина Житомирської області, у маєток матері. Як згадував його брат Михайло: «Вечорами вся сім’я збиралась у нього в кімнаті і слухала жваві, яскраві розповіді про мандрівки. Говорив він завжди із захопленням, в його розповідях переплітались і події раннього дитинства, і студентства, і життя у тропічних країнах».

Музей Миколи Миклухо-Маклая в селі Калитянське на Чернігівщині. Фото: cult.gov.ua

У Малині вивчав побут та звичаї поліщуків, антропологічну будову місцевих жителів. Виявляв цікавість до походження древлян та їхньої історії. Також досліджував фауну Криму, Чорного моря. Не раз бував на Київщині. В Лівадії зустрічався з царем Олександром ІІІ, однак підтримки своїм проектам не отримав.

 

Помер у Санкт-Петербурзі 14 квітня 1888-го.