Митрополит Василь Липківський: спадщина і вплив на сучасність

Митрополит Василь Липківський: спадщина і вплив на сучасність

У 160-й день народження Василя Липківського, у Києві відбулась тематична зустріч з обговоренням внеску Митрополита в історію українського суспільства. У рамках події, експерти та історики обговорили значення його діяльності та вплив Митрополита на сучасну українську суспільну думку.

Присутні на заході змогли ознайомитися із просвітницьким роликом про Василя Липківського, створеним Українським інститутом національної пам’яті.

«Стався розрив пуповини між російською та української церквою. Чому священники зважили на те, що московські ідеологи називають “самосвятство” – вони хотіли перезаснування церкви. Вони хотіли, щоб українська церква не мала ні плями російської гріховності», – висловився речник Генерального штабу ЗСУ, історик, краєзнавець Андрій Ковальов.

Митрополит Василь Липківський відомий своїм безкомпромісним підходом та активною діяльністю в захисті української культури, мови та церкви. Він відзначався своїми проповідями, спрямованими на підтримку національної гідності та боротьбу зі злом, і став символом опору радянському тоталітаризму. Липківський відіграв важливу роль у розриві з московською церквою та заклав основи сучасного автокефального руху.

«Коли я вчитався в проповіді Липківського – зрозумів, що це монументальна фігура і став опрацьовувати архіви. Там вималювалась історія діяння і боротьби за автокефальну церкву», – розповів доктор історичних наук, професор Арсен Зінченко.

Учасники обговорення відзначили, що важливо розуміти спадок і ідеї Митрополита Липківського у контексті сучасності, особливо в умовах російської агресії. Експерти відзначили важливість дотримання цінностей та принципів, на яких ґрунтував свою діяльність Митрополит, у зміцненні національної єдності та захисті українського простору.

«Він заклав основи сучасного автокефального руху, який сьогодні досяг своєї кінцевої мети - отримання томоса», – переконаний доктор філософських наук, професор Олександр Саган.

Модератором заходу виступив Іван Стичинський, співробітник Українського інституту національної пам’яті та історик.

Також співмодератором події була заступниця генерального директора з наукової роботи Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили», кандидат філологічних наук Тетяна Шептицька. Під час обговорення вона відзначила, що Митрополит до кінця був і лишався зі своїм народом: «Липківський був розстріляний з тими людьми, які репрезентували усі прошарки українського суспільства. В останній свій фізичний день він був разом зі своїм народом».

Захід було організовано Український інститут національної пам’яті разом з Національним історико-меморіальним заповідником «Биківнянські могили» та Національним меморіальним комплексом Героїв Небесної Сотні – Музеєм Революції Гідності.

Повний відеозапис події ви можете переглянути на ютуб-каналі Українського інституту національної пам'яті.

Матеріали по темі