Сьогодні 75 роковини початку депортації західних українців (відео)

Сьогодні 75 роковини початку депортації західних українців (відео)

Про примусове позбавлення дому 700 тисяч українців розказав у відеоролику Український інститут національної пам’яті

Сьогодні вперше на державному рівні вшановуємо роковини депортації. Торік Верховна Рада України встановила другу неділю вересня Днем пам’яті примусового виселення автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944–1951 роках.

Тоді близько 700 тисяч українців позбавили домівок. 

Західний кордон СРСР був визначений без врахування етнічного розселення українців та поляків. Тож комуністична влада вирішила полагодити це, просто насильно переселивши людей із їхньої батьківщини. 

9 вересня 1944 року в Любліні СРСР та Польща уклали угоду про «взаємний обмін населенням». Виганяли українців з Польщі, а поляків з України.

«Добровільне переселення» з «рівноцінним відшкодуванням майна» обернулося колгоспним рабством, голодом та злиднями, роками принижень та поневірянь без права повернення на рідні землі», - розповідає Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Цим подіям присвячено новий ролик Українського інституту національної пам’яті, розроблений спільно з Bober Film Studio.

Для режисера Діани Гордої взятися за цю тему були особисті причини, адже її бабусю Анну Єдинак у 1945 році депортували із лемківського села Кривівки неподалік Кракова на Тернопільщину. Потім жінка переїхала на Донбас.

«Цей ролик – ще одне нагадування, через що довелося пройти людям, єдина вина яких була в тому, що вони – українці і хтось вирішив, що вони не мають права жити на рідній землі. І про те, що для будь-якого тоталітарного режиму люди – це просто розмінні монети. Про це треба пам’ятати завжди», - говорить Діана Горда.

 У відео використані кадри із фільму Олеся Янчука «Залізна сотня».

 Завантажити ролик у телевізійній якості можна за посиланям.

 

Державні заходи до 75-річчя від початку депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини організовує Інститут національної пам’яті. 

В понеділок, 9 вересня: 

  • відкриття виставки «Вигнання» 

  • круглий стіл «Відновлення національної пам’яті про злочин тотального виселення українців–автохтонів з історичних земель» 

  • Мітинг-реквієм та молебень біля Пам’ятного Хреста жертвам Голодомору та політичних репресій в Україні 

  • Пам’ятну академію за участю представників державної влади, духовенства, ЗМІ, делегацій товариств депортованих українців

  • драму-концерт «Вигнані з Раю» Івано-Франківського академічного обласного музично-драматичного театру імені Івана Франка.

Детальніше про ці заходи можна дізнатися за посиланням на сайті Інсититуту та у facebook