Тест: Що ви знаєте про соборність?

Тест: Що ви знаєте про соборність?

22 січня Україна відзначає День Соборності. Це свято було започатковане на честь Акта Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, проголошеного на Софійському майдані 22 січня 1919 року. 

«Однині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини Єдиної України – ЗУНР (Галичина, Буковина; і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка. Однині народ український, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднаними дружніми зусиллями всіх своїх синів будувати нероздільну самостійну Державу Українську на благо і щастя всього її трудового люду», – йшлося в тексті Універсалу Директорії УНР.

Нині ми бачимо, як події сторічної давнини повторюються і набувають нових сенсів. Російська пропаганда довгий час намагалася поділити нас на «східняків» і «западенців», посіяти розбрат і розколоти Україну. Не вдалося. Ми засвоїли уроки історії й розуміємо, що лише в єдності наша сила, а згуртованість – запорука перемоги.

Історію треба знати, щоб вчасно й правильно реагувати на виклики. Пропонуємо перевірити, наскільки добре ви знаєте про ті події?

1

Які дві праці мали найбільший вплив на формування ідеї соборності в українському суспільстві початку ХХ століття?

2

У 1917 році в Києві та у Львові великої популярності набув пам’ятний знак «Соборна Україна» із зображенням Архістратига Михаїла, який тримав щит із галицьким левом. Хто був автором цього знака?

3

Яка історична подія стала передвісником проголошення Західноукраїнської Народної Республіки?

4

Проголошенню Акта Злуки передувало підписання «Передвступного договору» у штабному вагоні Директорії 1 грудня 1918 року. В якому місті це відбулося?

5

Чому Акт Злуки був проголошений саме 22 січня 1919 року?

6

Хто був автором сценарію урочистостей на Софійському майдані з нагоди проголошення Акта Злуки?

7

Кому належать слова: «Того дня оформлено й затверджено акт поєднання двох, досі порізнених частин України. Розпанахане, од віків переполовинене тіло національне, зробило останній акт до того, щоб зростись не тільки духом – бо це давно вже зроблено, але і в політичних формах»?

8

Хто з галицьких письменників був у складі делегації ЗУНР на урочистостях з нагоди проголошення Акта Злуки?

9

Як стала називатися ЗУНР після ратифікації Трудовим конгресом Акта Злуки? УНР (Українська Народна Республіка)

10

Де й коли відбулося перше святкування Дня Соборності?

11

Попри те, що радянська влада намагалася стерти з пам’яті все, що стосувалося Дня Соборності, були різні акції протесту. У ніч на 22 січня 1973 року члени так званої Росохацької підпільної групи встановили чотири синьо-жовті прапори та розвішали по місту прокламації. Де це сталося?

12

У ніч на 22 січня 1978 року в Каневі, на могилі Тараса Шевченка, протестуючи проти русифікації, вчинив акт самоспалення український дисидент. Як його звали?

13

21 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акта Злуки мільйони українців об’єдналися в символічний Живий ланцюг злуки. Якими були кінцеві точки цього ланцюга?

14

Яку пісню вважають символом соборності України, оскільки слова написав наддніпрянець, а музику – галичанин?

Інші тести