Анімація “100-річчя підняття українських прапорів на Чорноморському флоті”

Український інститут національної пам'яті спільно з творчою спільнотою “Добродій” та відомим художником Юрієм Журавлем підготували відеоролик до 100-річчя підняття українських прапорів на Чорноморському флоті.


У короткому анімаційному ролику розповідається про події 29 квітня 1918 року. Тоді відбулася надзвичайно важлива подія в історії українського флоту. Спираючись на рішення делегатів корабельних команд і настрої українських моряків та офіцерів, весь Чорноморський флот був проголошений флотом Української Народної Республіки і видано наказ урочисто підняти українські прапори. Це рішення підтримала й виконала абсолютна більшість кораблів Чорноморського флоту. Ті ж команди, що перебували під впливом більшовиків, поспішно евакуювали свої кораблі із Севастополя до Новоросійська. День 29 квітня став тріумфом національної волі, на довгі роки ставши святом Українського Державного Флоту.

В основу ролика покладено спогад військового і громадського діяча, старшого лейтенанта військово-морського флоту Української Народної Республіки Святослава Шрамченка, який був присутній при піднятті на Чорноморському флоті українських Державних прапорів:  

“Це було 29 квітня 1918 року. Був чудовий день. Севастопольський рейд вилискував як дзеркало. В год. 16. флягманський корабель Чорноморської фльоти, лінійний корабель «Юрій Побідоносець», з наказу коменданта фльотою підніс сигнал: «Фльоті підняти український прапор!». Опали червоні плахти. На більшості кораблів почулася команда «Стати до борту». На цю команду по старому, як це було в боєвій Чорноморській фльоті, не розбехтаній ще революцією, стали моряки здовж борту лицем до середини корабля.  «На прапор і гюйс — струнко!» «Український прапор — піднести!» І під сурму та свист підстаршин-моряків злетів угору український прапор. «Розійтись!». Разом із командою заграли сурмачі. Майже на цілій великій фльоті Чорного Моря залопотіли в повітрі великі жовто-блакитні полотнища. Для історії української фльоти цей день 29 квітня 1918 р., коли в год. 16. ціла українська фльота виявила свою приналежність до Батьківщини, став найвидатнішим днем української державної фльоти і святом українського моря».

Нагадаємо, що раніше в Києві з'явилася, розроблена Інститутом, соціальна реклама до 100-річчя підняття українських прапорів на Чорноморському флоті.

29 квітня 2018 року в місті Одеса відбудуться урочисті заходи та церемонія підняття Державного Прапора України, Військово-Морського Прапора Збройних Сил України. Також буде презентовано, розроблену Українським інститутом національної пам'яті, банерну виставку “Український флот 1917-1921 років”.

Завантажити ролик