Популяризація історії України без брому і нафталіну (ВІДЕО)

Популяризація історії України без брому і нафталіну (ВІДЕО)

У 2018 році Український інститут національної пам’яті започаткував проведення фестивалю «Історія.ua». До заходу залучаються відомі науковці, видавці, письменники, медійники, режисери, актори — ті, хто сьогодні популяризують знання про минуле. У 2019 році фестиваль проводять у прифронтовому місті Сєвєродонецьк, Луганської області.

«Перший прифронтовий фестиваль «Історія.ua». Гасло фестивалю: «без брому і нафталіну». Він складається із двох частин. Перша інтелектуальна, а друга мистецька, із концертами відомих гуртів. В Сєвєродонецьку ми презентували книги, які пов’язані із анексією Криму і сучасною війною. Ми провели вже п’ятий фестиваль і жодного разу не було того щоб був пустий зал», - пояснює координаторка просвітницьких проєктів Українського інституту національної пам’яті Зоя Бойченко.

Фестиваль «Історія.ua» вже відбувся у Запоріжжі, Києві, Ужгороді, Сєвєродонецьку. Ідея проекту – популяризувати історію України без зайвого академізму, дидактики, з гострими дискусіями, спілкуванням із неординарними особистостями, цікавими іграми та відкриттям невідомих фактів, персоналій та історичних паралелей.

Інститут постійно шукає нові форми для популяризації історії. Було розроблено дві настільних гри «Українська революція 1917-1921 рр» та «УПА: відповідь нескореного народу». Остання, завдяки широкому висвітленню на пропагандистських медіаресурсах, отримала розголос не тільки в Україні. Гра викликала шалений ажіотаж. Ми отримали сотні звернень з різних куточків України.

«Наші сусіди з Півночі зробили півгодинну програму з детальним розбором нашої гри», - коментує розробник настільної гри Юрій Смертига. В прокремлівських ЗМІ гра отримала оцінку: «пропаганда неонацистських ініціатив» і була заборонена для поширення на території Росії.

Інша настільна гра «Українська революція 1917-1921 рр», побудована за деякими принципами монополії, на основі не політичної, етнічної карти України Степана Рудницького. Умовно поле поділене на на 6 регіонів:

І - Київщина-Лівобережжя,

ІІ - Волинь,

ІІІ - Галичина,

ІV - Поділля,

V - Південь,

VІ - Схід.

Перемогу отримує команда, котра першою збере колекцію із чотирьох і більше карток-питань із кожного з шести регіонів. Тобто вважатиметься, що команда символічно об’єднала українські землі і, безсумнівно, добре опанувала події та діяльність учасників Української революції 1917–1921 років.

«Один з найяскравіших коментарів до гри мобільного додатку, це те, що кілька сеансів такої гри допомагають опанувати курс Української революції 1917-1921 років», - ділиться враженнями методист Українського інституту національної пам’яті Ганна Байкєніч.

Ще одним видом популяризації історії в роботі Інституту є розробка інформаційно-просвітницьких виставок і поширення їх у всіх регіонах України. Виставкові проекти створюють на основі матеріалів, які вперше оприлюднюються на широкий загал і розвінчують міфи про історію України.

Наразі Інститутом видано 50 книг, 37 виставок, 2 настільні гри і 1 мобільний додаток.

Український інститут національної пам'яті надає вільний доступ до всіх своїх проектів. Наша принципова позиція - задля зручності аудиторії усі матеріали викладати також в електронних форматах на офіційному сайті  https://uinp.gov.ua/.

Відеоролик “Популяризація історії України без брому і нафталіну” входить в серію відеоробіт про те, що робить для вас Український інститут національної пам’яті.

Продакшн відео: Young & Hungry production  

Автор сценарію: Омелян Ощудляк
Режисери: Юрій Данкевич, Омелян Ощудляк
Оператор-постановник: Юрій Данкевич
Дякуємо за підтримку: Ярина Ясиневич, Оксана Полтавець, Ярина Чорногуз, Іван Копич, Володимир Бірчак, Світлана та Валентина Мильченко, Ольга Сало, Олексій Скрильник

Нагадаємо, що Інститут підготував серію із п’яти короткометражних відеороликів про діяльність протягом 5 років. Відео показує ключові напрямки і здобутки України протягом п'яти років реформ у сфері національної пам’яті та інформаційної війни з Росією. Декомунізація, Музей Майдану, відкриття архівів, реабілітація репресованих та популяризація історії для всіх — від Карпат до прифронтових міст.

Завантажити ролик можна за посиланням.