Розвінчуючи радянські міфи: УІНП презентує нове відео проєкту «Війна і міф»

Розвінчуючи радянські міфи: УІНП презентує нове відео проєкту «Війна і міф»

Сьогодні, 8 травня, ми відзначаємо День пам’яті та примирення. До цієї дати Український інститут національної пам'яті презентує новий відеоролик "Міф "У СРСР День Перемоги завжди був найголовнішим святом", створений у межах відеопроєкту "Війна і міф".

У ролику ми розвінчуємо міф про те, що "День Перемоги" в Радянському Союзі був завжди "святом всенародного торжества".

  • Акцентуємось, що відзначення 9 травня, як "Дня перемоги" виникло лише в "брежнєвські часи", коли комуністична партія посилала патріотичну риторику.
  • Зауважуємо, що в період з 1947 до 1965 року існували вихідні та святкові дні, однак "День перемоги" до них не відносився.
  • Нагадуємо, що наразі "День перемоги" використовує путінська Росія у свої пропагандистській роботі.

Завантажити відео у високій якості можна за посиланням - https://mega.nz/folder/gwICULCB#yYfinRI81XXq2LYREc9nQw

Воно доступне у двох варіантах: з субтитрами та без субтитрів.

Виробництво: Prosto production

Над випуском працювали: Зоя Бойченко, Вікторія Яременко, Максим Майоров, Антон Дробович, Бойко Тетяна, Володимир Тиліщак.

У відео використано матеріали книги «Війна і міф: невідома Друга світова» за редакцією Володимира В’ятровича, Олександра Зінченка, Максима Майорова, а саме: міф «У СРСР День перемоги завжди був найголовнішим святом» (автор – Сергій Рябенко).

Довідково

Головною метою відеопроєкту «Війна і міф» є деконструкція радянських міфів та перешкоджання використання історії Другої світової війни в політичних та пропагандистських цілях, зокрема країною-агресором. 

Сьогодні Російська Федерація на всю потужність використовує форми і сенси радянської воєнної пропаганди та надалі культивує міфи довкола Другої світової війни. 

Міфи про Другу світову розповсюджуються російською пропагандою не лише на теренах України і Росії, а й у всьому світі. Таке поширення зумовлене тим, що ця пропаганда спирається на суспільні стереотипи, які формувалися тоталітарним режимом багато років. 

Розвінчування радянських міфів сприятиме, по-перше, недопущенню можливості сучасної Росії монополізувати перемогу Червоної армії над нацизмом, адже в її лавах боролися мільйони українців та представників інших національностей. По-друге, ця перемога не повинна для теперішнього російського керівництва стати виправданням  агресії в інших країнах (Україна, Сирія, Грузія, Молдова, Чечня), мотивуючи такі дії тим, що «ми не можемо бути агресорами, адже ми звільнили світ від Гітлера».

Формат проєкту – кілька хвилинні ролики з потужним відеорядом (хроніка, інфографіка, анімація, карти, архівні світлини, моушн-графіка). Цей проєкт є додатковим джерелом історичної інформації для широкого загалу. Відеоролики присвячені періоду Другої світової війни.