Публічний діалог «Геноцид черкесів: найбільший злочин російського імперіалізму у ХІХ столітті»

Публічний діалог «Геноцид черкесів: найбільший злочин російського імперіалізму у ХІХ столітті»

Партнерський анонс

У Музеї Голодомору відбудеться публічний діалог «Геноцид черкесів: найбільший злочин російського імперіалізму у ХІХ столітті».

Дата: 21 травня, у вівторок, о 16:00.

Локація: Зала пам’яті Музею Голодомору (Київ, вул. Лаврська, 3).

Запрошені спікери:

Дмитро Білий, доктор історичних наук, завідувач відділу досліджень Голодомору Національного музею Голодомору-геноциду;

Ярослав Юрчишин, народний депутат України, співавтор постанови ВР України про визнання геноциду черкеського народу.

Модератор: Андрій Іванець, кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник Національного музею Голодомору-геноциду.

Здійснюючи колонізацію та захоплення нових територій, Російська імперія цілеспрямовано винищувала людей на цих територіях і навіть цілі народи. Так, у XIX сторіччі бажання захопити землі Північного Кавказу призвело до тривалої російсько-кавказької війни. Коли у відкритому військовому протистоянні опір кавказьких гірняків не вдалося подолати, Росія взялася за «очищення Кавказу від ворожих народів». 21 травня стало датою геноциду черкеського народу, коли в 1865 році на Красній Поляні неподалік від Сочі загинули черкеські воїни, які вступили в останню приречену битву з російськими військами та загинули.

«Зараз, коли Україна веде війну із російськими загарбниками, ми маємо знати, що геноцидна політика росіян не змінилася і не зміниться, поки народи не дадуть належну відсіч, – каже Дмитро Білий. – Українці мають свій власний досвід Голодомору – геноциду 1932–1933 років. Але ми розуміємо, що такий досвід мають всі народи, які Московське царство, Російська імперія, СРСР та сучасна Російська Федерація намагалися підкорити. Назви російських державних утворень змінюються, але їхня головна зброя щодо інших народів залишається незмінною, і ця зброя – геноцид. Наша відповідь на це – підтримувати народи, які зазнали геноциду, та разом з ними боротися, щоб зупинити цю жахливу імперію зла».

На сьогодні тільки одна держава – Грузія – визнала винищення черкесів геноцидом. Україна теж розглядає таку можливість: у Верховній Раді зареєстровано проєкт «Постанови про визнання геноциду черкеського народу, вчиненого російською імперією».

Організатори заходу: Національний музей Голодомору-геноциду за партнерської підтримки Українського інституту національної пам’яті.

Вхід вільний за попередньою реєстрацією.

Матеріали по темі