21 жовтня в Києві відбулося вшанування пам’яті гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика. Захід було приурочено до 353-ї річниці дня народження видатного борця проти російських загарбників і провідного дипломата своєї доби.
Протягом усього життя Пилип Орлик вів постійну боротьбу з російським пануванням, прагнучи об’єднати Європу супроти загрози зі сходу та звільнити українські землі. Заразом він був і яскравим прикладом тогочасного інтелектуала – володів багатьма мовами, проявляв хист до філософії, історії, поетики й риторики.
Вшанувати пам’ять видатного гетьмана у Києві зібралися робочий колектив Українського інституту національної пам’яті, включаючи співробітників регіональних відділів, представники органів державної влади та науково-дослідних організацій, громадськість.
Захід традиційно розпочався зі вшанування хвилиною мовчання пам’яті всіх героїв, які загинули за Україну.
Зі вступним словом виступив Голова Українського інституту національної пам’яті Олександр Алфьоров, окресливши присутнім абсолютно непересічну постать Пилипа Орлика, його життя та погляди.
Він наголосив на тому, що сьогодні гетьман є людиною-символом, яка дозволяє нам подивитися на нашу історію під іншим кутом – відкинути принизливі російські стереотипи про козацтво та побачити його глибоку зануреність в загальну європейську культуру.
«Коли дивишся на Орлика, зникають ці московитські образи про пузатих шароварних козаків. Орлик це була людина своєї доби», – зауважив Олександр Алфьоров.
Далі з промовами виступили генеральна директорка Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» Тетяна Кербут та історикиня заповіднику Наталія Дробязко. Вони відзначили важливість Батурина в історії гетьмана й розповіли про унікальні пам’ятки, знайдені на території заповідника.
«Це унікальна постать в житті Батурина – це гетьман який прагнув до незалежності України й хотів, щоб наша країна отримала європейський напрямок», – підкреслила Тетяна Кербут.
Також до вшанування приєднався заступник директора Національного військово-історичного музею України Ярослав Тинченко. Він наголосив на ключовій ролі збереження військових традицій часів Гетьманщини у сучасних ЗСУ, зокрема навівши приклад 201-ї окремої зенітної ракетної бригади імені Пилипа Орлика.
Натомість Віктор Брехуненко, доктор історичних наук і завідувач відділу актової археографії Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України, зауважив, що постать Пилипа Орлика є чудовим прикладом для наслідування сучасними українцями.
Так він відзначив, що гетьман власним життям довів – українське етнічне походження не є обов’язковим для щирого служіння Україні та бажання забезпечити їй краще майбутнє. Також Віктор Брехуненко згадав і про сина Пилипа – Григора Орлика, якого батько виховав в українській традиції попри перебування в еміграції.
Крім того, в заході взяв участь провідний документознавець відділу містобудівних та архітектурних перетворень Департаменту захисту та збереження культурної спадщини Георгій Черниш і представники громадськості.
Після цього всі учасники вшанування поклали квіти до пам’ятника гетьману Пилипу Орлику в Києві.
Захід було організовано Українським інститутом національної пам’яті.