Україна розпочинає створення нової системи реабілітації жертв політичних репресії

Україна розпочинає створення нової системи реабілітації жертв політичних репресії

Набрали чинності Положення про Національну комісію з реабілітації та Типове положення про регіональну комісію з реабілітації, розроблені Українським інститутом національної пам’яті.

Відповідно до прикінцевих та перехідних положень Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років», Український інститут національної пам’яті та обласні державні адміністрації мають створити комісії протягом 3 місяців з моменту затвердження і реєстрації зазначених положень. Уже найближчим часом досі нереабілітовані жертви комуністичних репресій зможуть відновити свої права і репутацію.

“Зі створенням комісій з реабілітації багато осіб, що були репресовані комуністичним тоталітарним режимом, отримають реальну можливість добитися історичної справедливості. Репресовані та їх сім’ї, які раніше не могли бути реабілітованими через застарілі норми закону, тепер потрапляють у категорію осіб, що мають  на це право. Інститут національної пам’яті веде активну роботу по створенню Національної комісії з реабілітації, яка ухвалюватиме остаточні рішення. Головний багаж роботи та відповідальності зараз на обласних державних адміністраціях, які мають затвердити типові положення про регіональні комісії та оперативно, протягом 3 місяців, створити ці комісії та запустити  їх роботу”, - пояснює Голова Інституту національної пам'яті Володимир В’ятрович.

Нагадаємо, що 2 травня 2018 року Президент України Петро Порошенко підписав  Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років». Тисячі борців за свободу, яких було вбито, депортовано, засуджено за політичними статтями та піддано іншим видам репресій, відтепер матимуть шанс на відновлення історичної справедливості, захист честі й гідності, відновлення прав і свобод.

Нова редакція Закону дає шанс на реабілітацію та відновлення історичної справедливості новим категоріям репресованих, передбачає створення двоступеневої системи комісії з реабілітації у складі Національної комісії з реабілітації при Українському інституті національної пам’яті та регіональних комісій при обласних державних адміністраціях. Для запуску їх роботи за новою процедурою були необхідні лише відповідні положення.