До Дня Героїв сучасні борці за незалежність обговорили феномен героїзму

До Дня Героїв сучасні борці за незалежність обговорили феномен героїзму

22 травня в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану в Києві відбулася тематична зустріч, присвячена Дню Героїв. На заході в онлайн та офлайн форматі обговорили феномен українського героїзму в історичному та сучасному вимірах. Учасники торкнулися питань, чи є сьогодні потреба в героїзації, як героїзація впливає на формування нації, зокрема в контексті необхідності давати відсіч ворогу.

«З 2014 року ми живемо серед героїв. У час, коли вулиці названі іменами наших друзів. Це не так просто осмислити, але ми маємо про це говорити. І про те, як використовувати цей величезний потенціал героїзації наших воїнів», – відзначила модераторка заходу, співробітниця Українського інституту національної пам’яті Тетяна Ковтунович.

Спікерами були ті, хто сьогодні захищає країну в російсько-українській війні.

Герой України генерал-майор, начальник Київського військового ліцею імені Івана Богуна Ігор Гордійчук відзначив мотивацію українських воїнів.

Директор аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», а зараз молодший сержант і гранатометник 5-ї окремої штурмової бригади Збройних сил України Юрій Сиротюк, який зміг доєднатися до зустрічі на кілька хвилин прямо з бахмутського окопу, зазначив: «Українській нації не бракувало героїв. Ми, на жаль, маємо цю карму – жити поряд з одвічним ворогом. Жити на межі двох світів – Європи й Азії. Якби ми не були героїчною нацією – ми б ніколи не вижили в цих умовах». Пан Сиротюк закликав підтримати петицію на сайті Президента України про встановлення Дня Героїв на державному рівні. «Дуже хотілося б, щоб в Україні з'явився пантеон національних героїв», – додав він.

Доктор історичних наук, капітан, заступник начальника відділу в Центрі досліджень воєнної історії Збройних сил України Іван Патриляк зауважив: «Сьогодні маємо велетенську генерацію героїв, яка, очевидно, на десятки, а то й сотні років знайде своє місце в пам'яті нашого народу. Під їхнім впливом будуть виховуватися наші діти, онуки, правнуки».

«Важливо героїзувати не особу з її якостями, важливо героїзувати вчинки людини, яка може робити вибір. І її вибір – це про героїзм», – поділилася роздумами співзасновниця Жіночого ветеранського руху та госпітальєрка Катерина Приймак.

Онлайн до розмови зміг долучитися голова Українського інституту національної пам'яті, солдат Збройних сил України Антон Дробович: «Дуже важливо зберігати живу пам'ять про важливі вчинки попередників: гетьманів, князів, воїнів УНР – людей, які ризикували й пропонували сміливі ідеї. Так само і про повстанців, які в Другу світову війну боролися проти тоталітарних режимів. Вони робили речі, які інші боялись робити, пішли на ризик. Такі вчинки надихають наступні покоління».

Пресофіцер 112-ї бригади сил ТрО Збройних сил України Андрій Ковальов підсумував, що ми живемо в час, коли герої – серед нас: «Ті люди, які пішли до лав ЗСУ 24 лютого, – це об'єктивно герої для мене. Бо героїзм – це певний прояв поведінки всупереч інстинкту самозбереження».

Захід організували Український інститут національної памʼяті спільно з Національним музеєм Революції Гідності.

Запис трансляції можна переглянути на ютуб-каналі Українського інституту національної пам’яті.

Довідково

23 травня в українському суспільстві відзначають День Героїв. Ідея пам’ятної дати зародилася в національно-визвольному русі під час Другої світової війни. Згодом День Героїв продовжили відзначати в українській діаспорі. З відновленням Україною незалежності в 1991 році пам’ятна дата почала повертатися. А з нападом Росії на Україну у 2014 році пам’ятний день стали відзначати масштабніше, поряд з історичними постатями борців за незалежність у XX столітті вшановують сучасних героїв, які на полі бою захищають Україну від російської агресії.