На «Вечорі Різдвяних Василів» згадали і радянських дисидентів, і сучасних в’язнів Кремля

12 січня в Україні випадає День політв’язня. Саме у цей день 1972 року розпочався «генеральний погром» українського шістдесятництва. Буквально за кілька днів були заарештовані Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, Іван Дзюба, В’ячеслав Чорновіл, Іван Гель,  Ірина Стасів-Калинець та інші.

Саме в суботу, 12 січня, в колонній залі КМДА зібралася українська громада на традиційний Вечір Різдвяних Василів, який започаткував у 1989 році філософ, дисидент, письменник Євген Сверстюк. Організаторами вечора виступили Український Інститут національної пам’яті, Видавництво «Кліо», Український ПЕН та Центр громадянських свобод.

Вечір Різдвяних Василів, який на початках заповідався як вечір пам’яті українських поетів, що народилися на Різдво або біля нього (звідки й назва): Василя Чумака, Василя Елана-Блакитного, Василя Симоненка та Василя Стуса, з часом перетворився на філософську розмову про феномен «прямостояння» та вміння лишатися собою за будь-яких обставин, кидаючи виклик системі.   

Цього року вечір мав свій символічний підзаголовок: «історія від шістдесятників до Сенцова». І згадували учасники вечора не лише про минуле, але й про сьогодення, проводячи паралелі методів роботи НКВД-КГБ та російської ФСБ. Спогадами поділилися дисиденти Василь Овсієнко та Микола Горбаль, відомий журналіст, колишній керівник української редакції радіо «Свобода» Богдан Нагайло. А актриса Римма Зюбіна прочитала фрагменти «Рассказов» Олега Сенцова. Просто на сцені виникла пропозиція перекласти цю збірку українською, і видавництво «Кліо» відгукнулося на неї. Щиру атмосферу вечора підтримали виступи гурту «Дай Боже», які щедрівками та віншуваннями нагадало про наближення Щедрого Вечора, лауреатів премії Василя Стуса сестер Тельнюк, Ігоря Жука, Ольги Голуб та Тараса Компаніченка.

Сестри Тельнюк

В рамках вечора проходила акція підтримки сучасних політв’язнів – кожен охочий міг підписати різдвяну листівку, яку організатори акції обіцяли відправити до місць утримання українців та полонених моряків. Усього було підписано більше сотні привітань. «Ці листи – вони важливі і тим, хто пише, і тим, кому вони адресовані. Вони дають відчуття, що ми всі єдині, що їх не кинули, про них пам’ятають, за них переживають і роблять усе, щоб вони повернулися додому. І дуже хочеться, щоб вислів «український політв’язень» у 2019 році став історією», - зазначив голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Організатори і учасники вечора

Усі учасники вечора отримали в подарунок календар «Військова еліта української революції. А потім ще довго не розходилися, фотографуючись на згадку і продовжуючи спілкування в неформальній атмосфері. І подумки повторюючи слова Євгена Сверстюка, які наприкінці озвучила ведуча вечора Олександра Матвійчук: «Життя треба творити кожен день. Бачити ранок у росі. Небо і сонце на благословенній українській землі,  яку все-таки Бог милує. Співати молитву із вдячності. І прибирати, невтомно прибирати сміття -  на землі і в інформаційному просторі…».

Матеріали по темі