Круглий стіл «Пам’ять про українських військовополонених та зниклих безвісти. Військові ритуали»

Круглий стіл «Пам’ять про українських військовополонених та зниклих безвісти. Військові ритуали»

8 липня о 13:30 відбудеться експертний круглий стіл на тему: «Пам’ять про українських військовополонених та зниклих безвісти. Військові ритуали».

Учасники:

Антон Дробович – голова Українського інституту національної пам’яті; 

Микита Потураєв – народний депутат України, голова Комітету Верховної ради України з питань гуманітарної та інформаційної; 

Юрій Гудименко –  представник  ветеранської спільноти ЗСУ.

До участі запрошені: представники Міноборони, Мінветеранів, МКІП, Ветеран Хабу, НВМК, ГО «Жіночий ветеранський рух».

Питання до обговорення:

  • Прапор пам’яті українських військовополонених та зниклих безвісти захисників і захисниць.
  • Ритуали в Силах безпеки та оборони. Історія, зміни протягом 2014 – 2022 рр.
  • Яких військових практик та ритуалів потребує нині військо, ветеранська спільнота та родини учасників війни?
  • Військово-ритуальна компонента на НВМК.  

Чому це важливо?

Десятиліття російсько-української війни позначилось значними трансформаціями в українському суспільстві, зокрема й у Силах безпеки та оборони. Оновлення зовнішньої репрезентації армії, нові сенси й традиції, наближення до стандартів НАТО – це все активізувалося після 2014 року. Війна з Росією спонукала пригадати вітчизняну мілітарну історію, актуалізувала її та призвела до активного зацікавлення нею військовими та цивільними. Разом із тим активно вивчається і запроваджується міжнародний досвід, зокрема і в питаннях меморіалізації війни.

Нещодавно з’явилась законодавча ініціатива щодо створення прапора пам’яті про зниклих та полонених українських захисників і захисниць. У світовому контексті військової культури пам’яті це не є новою комеморативною практикою, але постає питання, яким чином вона має бути впроваджена в Україні і чи стане органічною частиною національного меморіального дискурсу?

Військові традиції й національна пам’ять – поняття дуже наближені, але як ці дві сфери перетинаються у часі великої війни? Які звичаї, ритуали та практики є доречними зараз, а які ні? Що являє собою розмаїтий світовий досвід військових ритуалів, зокрема у країнах, які є нашими союзниками і як його екологічно переймати? Які є нагальні проблеми у питаннях пам’яті з мілітарним контекстом та військових ритуалах?

Відповіді на ці запитання шукатимуть учасники експертного круглого столу.

Формат заходу – офлайн (Зала 2).

Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ - за номером телефону або ел. поштою: +380678568189, ivanstychynskyi@gmail.com (Іван Стичинський, УІНП).

Організатори: Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, Український інститут національної пам’яті.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.