Кампанія з декларування - 2024

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України від 20.09.2023 р. № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» (далі - Закон). Ним відновлюється електронне декларування під час воєнного стану та дія антикорупційних механізмів, у тому числі фінансового контролю. Законом, зокрема, визначено обов'язок суб'єктів декларування подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021 – 2022 р.р. не пізніше 31 січня 2024 року.

Окрім того, відповідно до вимог антикорупційного законодавства в період з 01 січня до 31 березня 2024 року необхідно буде подати щорічну декларацію за 2023 рік. Таким чином розпочато новий етап декларування і протягом наступних декількох місяців окремим державним службовцям необхідно буде подати 3 щорічних декларації.

Водночас, слід зазначити, що НАЗК запровадило декілька новацій у процесі подання е-декларацій, які полегшують підготовку до декларування. Так, у особистому кабінеті декларанта в Єдиному державному реєстрі декларацій започатковано функцію «Дані для декларації», яка містить дані про:

•         об’єкти нерухомості, у тому числі земельні ділянки (для розділу 3 декларації);

•         об’єкти незавершеного будівництва (відомості про які є в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно) (для розділу 4 декларації);

•         транспортні засоби, у тому числі водні та повітряні засоби (для розділу 6 декларації);

•         корпоративні права в товариствах (для розділу 8 декларації);

•         кінцевого бенефіціарного власника (контролера) (для розділу 9 декларації);

•         доходи (для розділу 11 декларації);

•         пенсійні та соціальні виплати (для розділу 11 декларації);

•         спадщину (розділ декларації залежить від виду активу);

•         наявні обтяження рухомого майна (для розділу 13 декларації).

При користуванні функцією необхідно знати, що:

1.       Це довідкова інформація, яку потрібно перевіряти чи уточнювати станом на кінець звітного періоду. У Реєстрах, з яких НАЗК отримує дані, теж можуть бути помилки або неточності.

2.       Функція показує лише майно декларанта, його доходи, спадщину та обтяження, тому слід не забувати задекларувати майно, доходи, зобов’язання членів родини. Окрім того, функція не може допомогти із декларуванням майна, яке знаходиться на праві користування, якщо таке право не було зареєстровано у відповідному реєстрі чи базі даних.

3.       Слід також звертати увагу на довідкову інформацію про те, за який період отримуються дані відповідно до типу цих даних.

Окрім того, збільшено строк для подання виправлених декларацій – тепер він складає 30 днів.