Декомунізація: вільний від пропаганди простір України (ВІДЕО)

Декомунізація: вільний від пропаганди простір України (ВІДЕО)

9 квітня 2015 року, в “чистий четвер”, напередодні Великодня, Верховна Рада проголосувала чотири декомунізаційних закони.

“Я відчував велику честь, що саме мені випала честь зробити те, що хотіли зробити дуже багато людей, до чого Україна йшла дуже багато років. Це справді сталося. Це був справді історичний день, Україна зробила нарешті те, що іншими посткомуністичними країнами Східної Європи було зроблено двадцятиліття перед тим”, — пригадує Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович у короткометражному відео. 

Відтоді в Україні стартувала декомунізація та пройшло наймасштабніше суспільне обговорення щодо цінностей, які ми вкладаємо у назви наших міст, сіл та вулиць. 

“Станом на 1991 рік, тобто на момент розпаду Радянського Союзу, на території України було 5 500 пам'ятників лише Леніну. Більше було лише на території Росії. Але якщо взяти до уваги площу і густоту населення території Росії і України, то жартома ми завжди називали Україну найбільш “ленінозаселеною” країною світу”, — каже Перший заступник голови Українського інституту національної пам’яті Аліна Шпак. 

На виконання декомунізаційних законів в Україні було перейменовано 26 районів, 989 населених пунктів. З них більше 30 - це міста, в тому числі і два адміністративні центри. 300 населеним пунктам було повернено історичні назви. фантастичний приклад - Олешки Херсонської області, місто яке відомо під цією назвою з одинадцятого століття. В 1917 році радянська влада змінила назву міста на Цюрупинськ і у 2018 році місто повертає свою історичну назву.

Відеоролик “Декомунізація” розпочинає серію відеоробіт про те, що робить для вас Український інститут національної пам’яті.

Продакшн відео: Young & Hungry production

Автор сценарію: Омелян Ощудляк
Режисери: Юрій Данкевич, Омелян Ощудляк
Оператор-постановник: Юрій Данкевич
Дякуємо за підтримку: Ярина Ясиневич, Оксана Полтавець, Ярина Чорногуз, Іван Копич, Володимир Бірчак, Світлана та Валентина Мильченко, Ольга Сало, Олексій Скрильник

В наступній відеороботі ми пригадаємо як разом з вами боролися за створення “Музею Майдану” та збереження унікальних свідчень Революції Гідності, про просвітницьку роботу на барикадах і в медіа-просторі.   

Інститут підготував серію із п’яти короткометражних відеороликів про діяльність протягом 5 років. Відео показує ключові напрямки і здобутки України протягом п'яти років реформ у сфері національної пам’яті та інформаційної війни з Росією. Декомунізація, Музей Майдану, відкриття архівів, реабілітація репресованих та популяризація історії для всіх — від Карпат до прифронтових міст.

Завантажити ролик можна за посиланням.