Відкриття виставки «Рашизм – це…»

22 вересня, о 12:00, запрошуємо на брифінг з нагоди відкриття вуличної виставки «Рашизм – це…».

Виставка експонуватиметься у Києві, на площі Слави біля входу до Парку Вічної слави.

Вулична виставка «Рашизм – це…» створена спільно Українським інститутом національної пам’яті, Центром стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, а також Національним меморіальним комплексом Героїв Небесної Сотні – Музеєм Революції Гідності, щоби розкрити зміст тієї квазіідеології, яка замішана на суперечливому поєднанні ідей фашизму та більшовизму і під гаслами якої сьогодні російські загарбники вбивають українців. 

У відкритті виставки візьме участь керівництво Міністерства культури та інформаційної політики, зокрема міністр Олександр Ткаченко, Українського інституту національної пам’яті, Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності та автори виставки.

Неймовірна жорстокість, з якою російські загарбники знищують в Україні все живе, ставить перед нами питання: як зрозуміти те, що відбувається? Як правильно назвати явище, страшними проявами якого стали «Бучанська різанина», місто-цвинтар Маріуполь, могили Ізюму, руїни Сєверодонецька і Волновахи, майже щоденні обстріли Харкова, Одеси, Миколаєва та інших міст і сіл, знищені храми, пограбовані музеї, випалені тисячі гектарів землі, тисячі вбитих, замучених, зґвалтованих, скалічених українців?..

Можливо, згодом у науковому дискурсі з’явиться інший термін, але сьогодні для визначення цього зла найбільш адекватним і справедливим видається слово «рашизм». Це слово поки що не належить до наукового та офіційного дискурсів, але його знає кожен українець. 

Рашизм – це квазіідеологія, замішана на суперечливому поєднанні ідей фашизму і більшовизму, нацизму і євразійства, реваншизму і ксенофобії з мімікрією під «духовність православ’я» та «велич російської культури».

На 16 стендах виставки «Рашизм – це…» розкриваються питомі ознаки й характерні риси рашизму: культ «скрєп» і культ вождя, імперський реваншизм і «побєдобєсіє», агресивна пропаганда і ксенофобія, а також ті злочини, які здійснюють рашисти.

22 вересня для відкриття виставки обрано не випадково. Відкриваючи виставку у цей день, організатори прагнуть нагадати про сумну сторінку минулого. Цього дня у 1939 році два тоталітарні режими – нацистський і радянський – провели спільний військовий парад у Бресті після того, як розв’язали Другу світову війну і знищили Польську державу. Хай нинішня виставка стане пересторогою і нагадуванням про злочини, що їх несуть людиноненависницькі ідеології, які пропагують ненависть і війну.