Електронні консультації з громадськістю щодо Концепції розвитку Бабиного Яру тривають до 10 листопада

До 10 листопада включно тривають електронні консультації з громадськістю щодо Концепції комплексного розвитку (меморіалізації) Бабиного Яру. Запрошуємо долучатися та висловлювати свої пропозиції.

Концепція передбачає створення у Бабиному Ярі в Києві цілісного меморіального комплексу як альтернативи хаотичному зведенню окремих пам’ятників та меморіалів на території яру. Документ пропонує бачення, як упорядкувати та об’єднати наявні об’єкти і пам’ятні місця у цілісний меморіальний парк.

Меморіальний парк «Бабин Яр» має охопити територію, центром якої є місце масових розстрілів євреїв Києва та інших жертв нацизму, а також розташовані навколо численні кладовища, що виникли тут упродовж двох останніх століть. Меморіальний парк повинен перетворити те, що зараз є захаращеним лісопарком і парком відпочинку, на місце, сприятливе для осмислення й віддавання шани жертвам. Водночас цей простір має залишатися відкритим для наступної меморіалізації як майданчик діалогу та співпраці різних громад і частин суспільства.

Також концепція передбачає створення двох музеїв: Українського музею Голокосту та Меморіального музею Бабиного Яру. Український музей Голокосту розповідатиме про винищення євреїв на території України під час Другої світової війни у контексті загальноєвропейської трагедії нацистського геноциду єврейського народу. А Меморіальний музей буде присвячений усім численним трагедіям Бабиного Яру та висвітлюватиме, яке місце займає Бабин Яр і трагічні події, що тут відбувалися, у пам’яті українського суспільства та окремих спільнот.

Концепцію комплексного розвитку (меморіалізації) Бабиного Яру розробила спеціальна робоча група при Інституті історії України Національної академії наук, створена в 2017 році на виконання Указу Президента України та рішення уряду. До неї увійшли історики, фахівці музейної справи, архітектори, юристи. Концепція пройшла рецензування у понад 40 науковців з усього світу.

Ознайомитися з документом повністю.

Зауваження та пропозиції до концепції надсилайте на електронну адресу go@uinp.gov.ua до 10 листопада 2021 року включно. У темі листа необхідно зазначити «Бабин Яр». Форма подачі пропозицій – довільна, але просимо викладати рекомендації чітко та структуровано.

Детальніше про концепцію та процедуру консультацій з громадськістю представники авторського колективу й УІНП розповіли на пресконференції 25 жовтня в Українському кризовому медіа-центрі. Участь взяли:

  • голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович,
  • співавтор концепції, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України Національної академії наук Олександр Лисенко,
  • співавтор концепції, провідний науковий співробітник Музею історії міста Києва, відповідальний секретар Громадського комітету для вшанування пам'яті жертв Бабиного Яру Віталій Нахманович,
  • співавторка концепції, кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця Інституту історії України НАН України Тетяна Пастушенко.

За додатковою консультацією щодо обговорення можна звернутися за номером: 044 290 21 98 – начальниця відділу аналізу тоталітарних режимів Вікторія Яременко.

Хронологія етапів роботи над концепцією та історична довідка.

Звіт про результат електронного обговорення буде оприлюднений на сайті УІНП. Після завершення громадського та експертних обговорень Концепція комплексного розвитку (меморіалізації) Бабиного Яру буде запропонована на розгляд уряду.