Рафаїл Лемкін та колоніяльний вимір совєцького геноциду в Україні

Український інститут національної пам'яті спільно з Програмою імені Фулбрайта в Україні розпочинає цикл публічних лекцій-дискусій із Генадем Побережним. Перша лекція "Рафаїл Лемкін та колоніяльний вимір совєцького геноциду в Україні" відубдеться 19 березня в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану (Майдан Незалежності, 18/2, м. Київ). Початок - о 18:30.

Явище геноциду зазвичай називають «злочином злочинів» або «проявом людської нелюдяности», що навіює жахливе марення «таборів смерті». Але ця концепція не завжди використовувалася виключно для позначення навмисних масових вбивств цивільного населення. Рафаїл Лемкін, науковець і правник, який вигадав слово геноцид і домігся в 1948 році ухвалення міжнародної Конвенції «Про запобігання та покарання злочину геноциду», чітко визначив його саме як колоніяльний злочин нищення культурного розмаїття людства. За Лемкіним, геноцид чинився з наміром викорінити як таку групу людей, чий спосіб життя, вірування і всілякі інші відмінні аспекти культури були приречені на знищення. Лемкін вважав, що Совєцький Союз чинив геноцид українців (а з тим ще низки інших корінних «совєцьких» народів, зокрема кримців) скоординовано застосовуючи насильницькі та ненасильницькі заходи, призначені для знищення українського народу задля політичного й економічного зиску совєцької імперії.

Генадь Побережний (poberezny@fas.harvard.edu) є асоційованим дослідником Гарвардського інституту українознавства, де він працював головним картографом розділу «Великий голод» для електронного атласу України. Він бере участь в низці наукових проєктів, пов’язаних з геноцидознавством: редагує український переклад книги свого колеґи Даґласа Ирвина-Еріксона про Рафаїла Лемкіна та його концепцію геноциду, вивчає колекцію архівних матеріялів Лемкіна, а також працює над власною книгою про совєцьку політику геноциду в Україні. Доктор Побережний є випускником Ратґерського університету, де він закінчив маґістратуру та докторантуру в галузях географії, політології та ґлобальних студій (під орудою Олександра Мотиля) та викладав курси з політичної географії світу і порівняльної політології пост-комуністичних суспільств Східної Європи. Наразі є запрошеним професором політології в Українському вільному університеті в Мюнхені, ФРН, та стипендіатом Fulbright U.S. Scholar Program 2019-2020 в Україні.