АТО: усна історія

Проєкт «Усна історія АТО» було започатковано у 2016 році з метою запису, збирання, зберігання та оприлюднення усних свідчень учасників подій російсько-української війни на Донбасі.

В рамках проєкту наразі записано спогади 55 учасників російсько-української війни та видано серію збірників “Усна історія російсько-української війни”.

Видавничий проєкт «Усна історія російсько-української війни» було започатковано ще у 2015 році спільно з Запорізьким національним університетом та Запорізькою обласною державною адміністрацією.

Уже вийшло чотири книги з цієї серії, в яких представлено розповіді бійців 79-ї та 55-ї бригад Збройних сил України, військовослужбовців Національної гвардії України, представників запорізької Служби з надзвичайних ситуацій, волонтерів, переселенців.

Четвертий випуск тематичний і містить спогади військовослужбовців, які воювали у складі українських добровольчих формувань. Через їхні розповіді розкриваються обставини виникнення батальйонів «Донбас», «Айдар», полку «Азов», Добровольчого українського корпусу «Правий сектор», батальйонів територіальної оборони.

Лінк на випуск 

Лінк на випуск 2

Лінк на випуск 3

Лікн на випуск 4

Посилання на випуск 5

У 2018 році в рамках проєкту підготовлено збірник спогадів “Дівчата зрізають коси”, в якому містяться спогади 25 жінок-військових, які брали участь в російсько-українській війні у складі Збройних сил України та добровольчих підрозділів у 2014-2018 рр. як стрілкині, кулеметниці, медики, мінометниці, снайперки та ін.

У спогадах йдеться про бойові операції різних років на Луганщині та Донеччині, про звільнення українських міст та сіл від окупантів, спогади про побратимів, місцевих мешканців, воєнний побут, а також роздуми про становище жінки в українському війську в різні періоди війни. Розповіді доповнені фотографіями із зони бойових дій.

Лінк на книгу

У 2019 році видано книгу «Капелани. На службі Богу і Україні», в якій йдеться про особливості капеланського служіння на фронті під час протидії російській агресії, а також інституційне становлення капеланства у війську. До видання увійшли спогади 13 капеланів Православної Церкви України, трьох військових священників Української греко-католицької церкви, трьох капеланів-протестантів, двох представників Римо-католицької церкви, одного служителя мусульманської релігійної громади «Милість» та одного служителя єврейської месіанської громади в Житомирі. Серед оповідачів є дві жінки-капеланки.

Четверо героїв книги – Юрій Казміренко, Іван Ісайович, Василь Хіміч, Павло Гончарук – є лауреатами міжнародної відзнаки імені отця Омеляна Ковча, видатного українського гуманіста, військового капелана, священномученика Української греко-католицької церкви, пам’яті якого присвячене видання.

Спогади були записані з травня 2018 до червня 2019 року в межах проєкту Українського інституту національної пам’яті «Усна історія АТО». Загалом у проєкті взяли участь 35 військових капеланів, кожен з яких розповів власну історію служіння в цій неоголошеній війні.

Посилання на книгу