Галузевий державний архів УІНП відкрив Консультаційний центр з пошуку інформації про репресованих

Галузевий державний архів УІНП відкрив Консультаційний центр з пошуку інформації про репресованих

До Дня пам'яті жертв політичних репресій Галузевий державний архів Українського інституту національної пам`яті відкрив Консультаційний центр з пошуку інформації про репресованих.

Він надаватиме консультації людям, які хочуть дізнатися про долю репресованих осіб у 1917-1991 роках. У Консультаційному центрі, зокрема, допоможуть написати правильні звернення та запити в архіви, щоб отримати необхідну інформацію.

«Голодомор 1932-1933 років, голоди 1921-1923 та 1946-1947 років, Великий терор, депортації, політичні арешти та вбивства… Жертвами цих людиноненависницьких експериментів стали мільйони громадян. Проте досі далеко не всі імена встановлені. Чимало родин не знають історію свого роду через вирвані сторінки життя своїх предків. Мета новоствореного Центру – підтримати людей, які наважилися розпочати пошук правди як про своїх рідних, так і про свою країну», – каже директор Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті Ігор Кулик.

Звернення у Консультаційний центр є безкоштовним.

«Ми прагнемо розвінчати міф, що архіви – це складні бюрократичні інституції, які є важкими у роботі. Завдання нашого Центру – зробити архівні документи доступнішими та цікавішими як для пересічних громадян, так і для істориків, журналістів і всіх, хто хоче знати більше про комуністичний та нацистський тоталітарні режими», – зазначається у новині на сайті архіву.


До Консультаційного центру можна звернутися у будні з 10.00 до 18.00 у такий спосіб:

Сьогодні Україна є лідером із доступу до архівів репресивних органів на пострадянському просторі. Наша країна відкрила ці документи для всіх охочих ще у квітні 2015 року з правом вільно їх копіювати та розповсюджувати. Більш детально – у рубриці «Доступ до архівів репресивних органів».

Інформаційна довідка

Галузевий державний архів Українського інституту національної пам`яті створений у червні 2019 року на виконання Закону України “Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років”. Наше завдання – забезпечити пошук, приймання, формування, облік та зберігання архівних документів, а також забезпечити право на доступ до цієї інформації.

У майбутньому в Архіві національної пам’яті має бути зосереджено орієнтовно 4 млн справ з архівів Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції, Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, органів прокуратури, судів тощо. Це буде найбільший архів на території України та серед аналогічних архівів країн Центральної та Східної Європи. Наразі запрацював сайт Архіву національної пам`яті – http://hdauinp.org.ua.

Після падіння комуністичного режиму Польща, Чехія, Болгарія, країни Балтії та інші країни Центрально-Східної Європи зробили доступними секретні документи каральних органів і таємної поліції та передали їх цивільним відомствам – аналогам Інституту національної пам’яті та Архіву національної пам’яті.

У червні 2019 року Уряд передав Галузевому державному архіву УІНП частину будівлі на вул. Пухівській, 7 у Києві, площею 11 000 кв. м. За пів року Архів національної пам`яті отримав позитивний експертний звіт на вже розроблену проєктну документацію, що дає змогу розпочати будівництво споруди. Однак наразі, через ухвалення Верховною Радою змін до Державного бюджету на 2020 рік, в ГДА УІНП вилучили всі кошти на реконструкцію приміщень в сумі 57,6 млн грн, тож на певний час реконструкція будівлі Архіву національної пам`яті поставлена на паузу.