Презентація вуличної виставки про культурну спадщину Донеччини та Луганщини залишену європейцями

Презентація вуличної виставки про культурну спадщину Донеччини та Луганщини залишену європейцями

Партнерський анонс

З 21 травня до 4 червня на Михайлівській площі у Києві відбудеться вулична виставка присвячена спадщині європейських країн на Сході України, які залишили бельгійські, французькі, німецькі, британські та американські промисловці на зламі ХIX ст. – ХX ст. Виставка буде доступна українською та англійською мовами.

Досі існує міф, що розбудова одного із найбільших промислових регіонів України належить Совєтському Союзу. У суспільному дискурсі мало порушується тема внеску європейських інвесторів у заснування містечок, розвиток промисловості та суспільного життя на Донеччині та Луганщині задовго до приходу радянської влади.

Мета виставки – розповісти про історичну спадщину Маріуполя, Дружківки, Нью-Йорка, Лисичанська, що будували промисловці з країн Європи, а також показати стан і руйнацію архітектурних пам'яток до та після повномасштабного вторгнення Росії.

«Ми прагнемо розповісти про спадщину європейських країн на Донеччині та Луганщині якомога ширшій авдиторії - і в Україні, і за кордоном. Зокрема, для того, аби спростувати міф про виключно радянське походження Донбасу, яке постійно просуває Росія. Тому після роботи над фільмом «Євродонбас» наша команда вирішила ініціювати вуличну виставку для киян. Адже, на жаль, переважна більшість будівель, які ми демонструємо на виставці, вже знищені російськими окупантами», – зазначила продюсерка і авторка проєкт Анна Паленчук.

Зокрема, на виставці представлена історія будинку британця Джона Г’юза, який заснував Донецьк. Також можна дізнатись про гімназію у Лисичанську, яку залишили бельгійці, млин Пітера Діка у селищі Нью-Йорк, який збудували німці, комбінат Ілліча у Маріуполі, створений американцями та бельгійцями, французьку спадщину Дружківки тощо.

У межах виставки відбудеться показ документального фільму «Євродонбас» режисера Корнія Грицюка в інформаційно-виставковому центрі Національного музею Революції Гідності 9 травня 2024 року о 17:00.

Виставка є частиною комплексного культурно-просвітницького проєкту присвяченого спадщині європейських країн на Сході України, який реалізує кінокомпанія «435 ФІЛМС». Цей проєкт включає документальний фільм «Євродонбас» (продюсерка Анна Паленчук, режисер Корній Грицюк), аудіоподкаст «Євродонбас: Німецька спадщина» та онлайн-проєкт «Європейська індустріальна спадщина на сході України» (у співпраці з фондом «Ізоляція»).

Проєкт «Європейська спадщина Донеччини та Луганщини» підтримано в рамках програми (re)connection UA 2023/24, що реалізується ГО «Музей сучасного мистецтва» та Ukrainian Emergency Art Fund (UEAF) у партнерстві з UNESCO, та фінансується через Надзвичайний фонд спадщини UNESCO та ініціативу UNESCO-Ашберг для митців та культурних професіоналів.

Партнери виставки: Посольство Королівства Бельгія в Україні, Міністерство закордонних справ України, Міністерство культури та інформаційної політики України, Український інститут національної пам’яті, Національний музей Революції Гідності, міжнародний благодійний фонд «ІЗОЛЯЦІЯ. Платформа культурних ініціатив».

Медіапартнери: Суспільне, hromadske, Mind, PRAGMATIKA.