МКІП та УІНП оприлюднили рекомендації щодо пам’ятних об’єктів, пов’язаних з історією та культурою Росії й СРСР

Рекомендації стосуються пам’ятників конкретним особам, які пов’язані з історією та культурою Російської імперії та СРСР, а також військових монументів та меморіалів Другої світової війни.

Щодо пам’ятників конкретним особам, які пов’язані з історією та культурою Російської імперії та СРСР:

наявність у публічному просторі пам’ятників особам, які брали участь у пропаганді та реалізації російської імперської та радянської тоталітарної політики, спрямованої на:

  • підкорення України,
  • переслідування учасників боротьби за незалежність,
  • здійснення політичних репресій та інших злочинів імперського та тоталітарного режимів

є неприйнятною.

Якщо такі пам’ятники мають художню та історичну цінність, їх рекомендують цілісно представляти у музейних просторах із відповідними супровідними матеріалами.

За умови, коли цілісне переміщення технічно неможливе, варто закрити ці об'єкти тимчасовими конструкціями до подальшого розв'язання питання задля уникнення актів вандалізму. Одним із варіантів тимчасового експонування артоб`єкта в міському публічному просторі може бути контекстуалізація та критичне осмислення за допомогою мистецьких засобів, інформаційних табличок, що має відбуватись із залученням професійної художньої спільноти на конкурсній основі.

Щодо військових монументів та меморіалів Другої світової війни:

одним із провідних наративів російської війни проти України є відродження «тріумфу великої перемоги». Попри визначну роль українського народу в героїчній боротьбі та перемозі над нацизмом у Другій світовій війні, його участь системно применшується офіційним російським дискурсом – і саме такий підхід популяризується у світі засобами російської пропаганди. Як наслідок, подвиг та перемога у Другій світовій війні приписується лише росіянам. Розвінчання російського ідеологічного міфу та демонополізація героїчної слави переможців у Другій світовій війні неможливі без просвітницької роботи та дипломатичних зусиль з боку України, а також збереження в публічних просторах українських міст та населених пунктів пам'яток, які вшановують та засвідчують участь українського народу у Другій світовій війні та його внесок у світову перемогу над нацизмом.

Закликаємо органи місцевої влади підтримувати в належному стані монументи та меморіали, встановлені для увічнення пам’яті учасників та жертв Другої світової війни 1939–1945 років, вписувати їх у локальний контекст та використовувати з просвітницькою метою об'єкти, що мають історичну цінність і підкреслюють героїзм українського народу в історичній ретроспективі, його приналежність до кола націй-переможниць Другої світової війни. Адже внаслідок цього Україна стала однією з країн-засновниць ООН.

Водночас існує потреба усунути маркери радянської та російської мілітаристської пропаганди на частині пам’ятників і монументів та замінити написи на історично коректні. Зокрема, потребує заміни термін «Велика вітчизняна війна» на «Друга світова війна», дати «1941–1945» на «1939–1945». Потребують усунення написи «радянська батьківщина», «радянський народ» та подібні. Їх рекомендуємо замінювати на історично коректні, що увічнюють пам’ять тих, хто загинув у Другій світовій війні. Наприклад: «пам’яті полеглих», «полеглим у Другій світовій війні» тощо.

Для цього рекомендуємо здійснювати необхідні зміни з дотриманням вимог пам’яткоохоронного законодавства у процесі реконструкції чи впорядкування пам’ятників, монументів.

Експертна рада Міністерства культури та інформаційної політики України з подолання наслідків русифікації та тоталітаризму пропонує керівникам і фахівцям органів державної влади та місцевого самоврядування, членам історико-топонімічних комісій, громадським активістам ознайомитися з цими рекомендаціями та враховувати їх. А також наголошує, що питання демонтажу та перенесення монументальних об'єктів перебуває у правовому полі та має вирішуватися відповідно до чинного законодавства у сфері охорони культурної спадщини.

Текст рекомендацій повністю

Роз'яснення щодо чинних процедур демонтажу