На Михайлівській площі відкрили вуличну виставку про європейський спадок Донеччини й Луганщини

На Михайлівській площі відкрили вуличну виставку про європейський спадок Донеччини й Луганщини

 

На Михайлівській площі у Києві відкрили вуличну виставку про європейський спадок Донеччини й Луганщини. Експозиція «Європейська спадщина Донеччини та Луганщини» присвячена історичним памʼяткам Маріуполя, Дружківки, селища Нью-Йорк, Лисичанська, побудовані промисловцями з країн Європи, та їх руйнуванню до та під час великої війни. Виставка проходитиме до 4 червня й доступна українською та англійською. 

Авторами проєкту виступили кінопродюсерка Анна Паленчук та режисер-документаліст Корній Грицюк. Серед запрошених спікерів події була присутня К'яра Децці Бардескі – голова ЮНЕСКО в Україні. 

«Виставка підкреслює розмаїття та багатство культурної спадщини в Україні, зокрема в Донецькій та Луганській областях, де сьогодні спадщина постійно зазнає нападів. Це суворе нагадування, що російське вторгнення завдає величезної шкоди культурному сектору України. За нашими даними, на його відновлення потрібно майже 9 мільярдів доларів США упродовж наступних 10 років. Для ЮНЕСКО важливо підтримати з одного боку митців, які створюють нові проєкти навіть під час війни, а з іншого - забезпечити доступ до культурного життя для громади, оскільки культура є джерелом сили та стійкості», – зазначила Кʼяра Бардескі.

Крім того серед запрошених спікерів також виступили Ілля Заболотний, керівник спеціальних програм ГО Музей сучасного мистецтва та співзасновник Ukrainian Emergency Art Fund, Фредерік  Девелтер, заступник голови місії при Посольстві Королівства Бельгії в Україні, Вікторія Ляліна-Бойко, директор Департаменту публічної дипломатії та комунікацій МЗС, Володимир Тиліщак, заступник голови Українського інституту національної пам'яті, а також Ольга Сало, заступниця генерального директора з розвитку та культурно-просвітницької роботи Національного музею Революції Гідності.

«Ця виставка надзвичайно важливий проєкт. Він не лише створений, що ми оглянулись на минуле, а й осмилити його. Споглядаючи цю виставку ми повинні говорити про такі речі, як важливість європейської спадщини загалом у світовій історії. Намагання Росії заперечити європейські цінності та спадщину, зокрема почуття гідності, свободи говорить нам, що ми ведемо цивілізаційну війну. Ця виставка показує, що європейська спадщина в Україні значно багатогранніша, ніж нам може здаватись», – зазначив заступник голови УІНП Володимир Тиліщак. 

 

Зокрема, виставка відтворює історію будинку британця Джона Г’юза, який заснував Донецьк. А також експонує знимки й розповіді про гімназію у Лисичанську, залишену бельгійцями, млин Пітера Діка у селищі Нью-Йорк, збудований німцями, комбінат Ілліча у Маріуполі, створений американцями та бельгійцями, французьку спадщину Дружківки тощо. 

Виставка є частиною комплексного культурно-просвітницького проєкту присвяченого спадщині європейських країн на Сході України, який реалізує кінокомпанія «435 ФІЛМС». Цей проєкт включає документальний фільм «Євродонбас», аудіоподкаст «Євродонбас: Німецька спадщина» та онлайн-проєкт «Європейська індустріальна спадщина на сході України». 

Проєкт «Європейська спадщина Донеччини та Луганщини» підтримано в рамках програми (re)connection UA 2023/24, що реалізується ГО «Музей сучасного мистецтва»  та Ukrainian Emergency Art Fund (UEAF)  у партнерстві з UNESCO, та фінансується через Надзвичайний фонд спадщини UNESCO та ініціативу UNESCO-Ашберг для митців та культурних професіоналів.