«З молитвою ми страшні!». У Києві презентували книгу спогадів військових капеланів

5 грудня у Києві відбулася презентація нового і  довгоочікуваного видання Українського інституту національної пам’яті – «Капелани. На службі Богу і Україні».

Захід розпочався зі спільної молитви.

«Це ювілейне 10-те видання, яке видає Український інститут національної пам’яті в рамках усно-історичних проєктів. До цієї книжки увійшли спогади капеланів різних конфесій, які від початку війни і дотепер несуть душпастирське служіння», – пояснює укладачка збірника, координаторка усноісторичних проєктів Українського інституту національної пам’яті Тетяна Ковтунович.

«Команда Українського інституту національної пам'яті – це люди, які є абсолютно патріотичні і які розуміють, що боротися за свою ідентичність, за свою мову, за свою історію, за право бути українцем на своїй землі – це сьогодні наш обов’язок і ця книга є нашим внеском у цю боротьбу і в наближення нашої перемоги», – прокоментувала вихід видання Аліна Шпак – Перший заступник Голови Українського інститут національної пам’яті.

У відкритті заходу також взяли участь: Перший заступник Голови Синодального управління військового духовенства Православної церкви України, протоієрей Тарас Мельник, Секретар Київської митрополії архієпископ Вишгородський Агапіт, герой книги, заступник Керівника Департаменту військового капеланства, священик Української греко-католицької церкви, який став першим військовим капеланом при штабі АТО Андрій Зелінський, герой книги, старший військовий капелан Всеукраїнського союзу церков євангельських християн-баптистів Василь Хіміч.

Від імені Блаженнійшого Митрополита Епіфанія учасників презентації привітав намісник Михайлівського Золотоверхого монастиря архієпископ Агапіт (Гуменюк).

«Приємно, що і Православна церква України, і Українська греко-католицька церква, і протестантські церкви, і інші релігійні організації беруть активну участь не лише у служінні Богу, а й у служінні нашій Українській державі і безпосередньо у служінні у Збройних силах України. Гортаючи сторінки цієї книги, ми розуміємо, що тут представлено не багато героїв. Більшість капеланів несуть таку ж почесну духовну місію серед військовослужбовців», – зазначив архієпископ Агапіт.

За благословення Предстоятеля ПЦУ Блаженнійшого Епіфанія, архієпископ Агапіт нагородив співробітників Українського інституту національної пам’яті Зою Бойченко, Тетяну Ковтунович та Тетяну Привалко Благословенними грамотами Православної Церкви України. Окремою грамотою було відзначено весь колектив Українського інституту національної пам’яті.

Слова вдячності Українському інституту національної пам’яті за ініціативу створення книги про капеланів висловив заступник керівника Департаменту військового капеланства Патріаршої курії УГКЦ о. Андрій Зелінського.

«Пам’ять – це значно більше, аніж спогад. Пам’ять це і рушійна сила, і мотивація, і механізм побудови нашого з вами майбуття. Дуже важливо аби ми кожного разу, коли вимовляємо слово «пам’ять», говорили не лише про те, що відбулося, але думали також про причини навіщо нам рухатись далі. Наша перемога має дуже конкретне ім’я – країна нової якості. І наша з вами капеланська роль визначальна. Ми з вами несемо особисту і спільну церковну відповідальність за найважливіше у всьому цьому процесі – за дух українського воїна», – сказав о. Андрій.

«Це дійсно визначальна подія в історії становлення та розвитку нашого українського, вітчизняного капеланства. До цього було багато кроків, але один з них був вперед, а два інші – назад. Але війна нам дала поштовх, щоб наше капеланство нарешті народилося. За ці роки у нас було багато таких подій, які свідчать, що капеланство в наші країні прийнято народом», – ділиться секретар Ради душпастирської опіки при Міністерстві оборони України пастор-капелан Всеукраїнського союзу церков євангельських християн-баптистів Василь Хіміч.

Привітав авторів та героїв книги також і перший заступник голови СУВД протоієрей Тарас Мельник. Передаючи благословення голови СУВД митрополита Іоана (Яременка), отець Тарас зазначив, що навіть зараз під час презентації книги про капеланів місія військових священиків триває. Адже й сама відсутність очільника СУВД, який зараз перебуває в ООС, є свідченням цього.

«Організовуючи ротації священників на фронт, ми багато переживали, тому що капелани не мали соціального захисту, не мали фінансування. Але кожен з капеланів вважав свою роботу обов’язком. Ми вдячні Інституту національної пам’яті та їхню роботу. Бо для нас не важливо, щоб про нас говорили. Важливо, щоб люди бачили нашу роботу. Наше спільне бажання, щоб країна вистояла» – наголосив протоієрей Тарас Мельник.

Цього вечора своїми спогади про пережите поділилися герої книги – капелани ПЦУ, УГКЦ та протестантських церков, серед яких Омелян Білик, Михайло Бучак, Олександр Вронський, Володимир Гладковський, Дмитро Каран, ігумен Макарій Дядюсь, Дмитро Поворотний, Андрій Полухін, Максим Стрихар, Павло Гончарук, Андрій Зелінський, Сергій Сущенко, Василь Хіміч.

На заході буди присутні капелани з Канади

Автори книги кажуть, що всі свідчення, збережені в електронному архіві усної історії Українського інституту національної пам’яті і в майбутньому будуть відкриті для ознайомлення.

Нагадаємо, що до нового видання увійшли спогади 13 капеланів ПЦУ, трьох військових священиків УГКЦ, трьох капеланів-протестантів, двох представників РКЦ, одного служителя Мусульманської релігійної громади «Милість» і одного – Житомирської єврейської месіанської общини. Серед оповідачів є дві жінки-капелани. 

Четверо героїв книги – Юрій Казміренко, Іван Ісайович, Василь Хіміч, Павло Гончарук  – є лауреатами міжнародної відзнаки імені отця Омеляна Ковча, видатного українського гуманіста, військового капелана, Священномученика Української греко-католицької церкви, пам’яті якого і присвячено це видання.

Переднім словом до книги стала стаття, що народилася у результаті розмови з Головою Синодального управління військового духовенства Православної церкви України Митрополитом Іоаном. У ній окреслено особливості роботи з підготовки священиків до служіння у війську під час війни та створення мережі військових капеланів у Православній церкві України, представників якої в українському війську від 2014 року і дотепер налічується найбільше.

Спогади військових капеланів були записані з травня 2018 до червня 2019 року в межах проекту Українського інституту національної пам’яті «Усна історія АТО». Загалом у проекті взяли участь 35 військових капеланів, кожен з яких розповів власну історію служіння в цій неоголошеній війні.

Укладачі книги, співробітниці Українського інституту національної пам’яті Тетяна Ковтунович і Тетяна Привалко.