Пояснюємо деколонізацію: інфографіка, як буде реалізовуватися закон

З 27 липня 2023 року набуває чинності Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Він задає правову рамку для процесу, який активно триває в Україні вже понад рік та отримав назву деколонізація.

Наразі символи – назви та памʼятні знаки, які вважаються маркерами російської імперської політики, усуваються з публічного простору рішеннями органів місцевого самоврядування.

З 27 липня, тобто менш ніж за 2 місяці, набудуть чинності визначені законом критерії, механізми і терміни деколонізації.

Український інститут національної памʼяті створив інфографіку, в якій пояснює основні положення закону про деколонізацію та звертає увагу на найбільш чутливі моменти.

Інфографіку у форматі pdf, текстову версію у форматі doc та слайди можна переглянути і завантажити за посиланням.

Нагадаємо, що від початку декомунізації УІНП активно наголошує на необхідності подолання наслідків не лише тоталітарного, але й  імперського минулого, а з 2019 року промотує прийняття законодавства, яке б сприяло позбавленню впливу російського імперського минулого на українське сьогодення. Протягом 2019-2023 року за ініціативи Інституту було реалізовано десятки експертних заходів та проєктів, направлених на осмислення російських імперських впливів та подолання їх негативних наслідків.

21 березня 2023 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт № 7253, який після другого читання отримав назву «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». До його написання також були долучені фахівці УІНП та незалежні експерти. 21 квітня Президент України Володимир Зеленський підписав цей закон

Довідково

З моменту повномасштабного вторгнення РФ, упродовж 2022 року в Україні було перейменовано щонайменше 7,5 тисяч топонімів, назви яких були повʼязані з Росією, СРСР чи Російською імперією. А також демонтовано десятки памʼятників. Детальніше про підсумки деколонізації в 2022 році читайте за посиланням.